Istorija Stimpank stiliumi

 

 

Jaunimo mainai “Istorija Stimpank stiliumi” – tai projektas, kuriuo 20 jaunų žmonių ir 2 jaunimo lyderiai iš Lenkijos ir Lietuvos  buvo kviečiami iš naujo pažinti šalių istoriją ir kultūrą. 5 dienų trukmės jaunimo mainuose jauni žmonės ugdėsi  kūrybiškumo, asociatyvaus mastymo, komandinio darbo įgūdžių, gebėjimo prisiimti ir dalintis atsakomybėmis ir kt. Jauni žmonės susiformavo  kritišką požiūrį į save, mokėsi išsikelti tikslus, susidaryti mokymosi, tobulėjimo planus. Projekto metu buvo užduodama daug klausimų apie savo kultūrą, aplinką, iš kurios yra kilę, buvo mokomąsi susieti save su istoriniais įvykiais ir ieškoti savo šalies identiteto, bendrumų, sąlyčio taškų su projekte dalyvaujančia kaimynine šalimi ir globaliu mus supančiu pasauliu.  Pasiekti projekto tikslams ir uždaviniams pasirinkta steampunk forma. Steampunk (liet. Stimpankas) – tai neišsipildžiusi Anglijos Viktorijos laikų istorijos versija.  XIX a. buvo manoma, kad įvyks ypač didelis technologinis proveržis ir vietoje anglies energijos bus naudojama ypač moderni Steam energija. Deje šis proveržis neįvyko ir ši istorijos šaka nutūko. Ji vėl atkurta moderniame šių laikų pasaulyje, kur stimpanko stiliumi kuriami filmai, knygos. Stimpank pradininku laikomas rašytojas Žiulis Vernas ir jo knyga „20 tūkstančių mylių po vandeniu“.  Žinomiausias Steampunk pavyzdys Lietuvoje A. Tapino knyga “Vilko valanda”. Iš esmės Steampunk stilius leidžia mums kurti alternatyvią istorijos  versiją, nusikelti į bet kuriuos laikus ir juos pakoreguoti su šiems laikams artimomis technologijomis (daugiausiai mechaninėmis). Šiame projekte jauni žmonės organizavo ir patys dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse. Dalyviai atrinko iškiliausias istorines asmenybes ir įvykius ir perkėlė juos į Steampunk realybę. Taip steampunk dirbtuvėms vadovaujant Vilniaus miesto Steampunk legendai Donatui Dubauskui, buvo atkurtos tokios asmenybės, kaip Adomas Micekvičius, tokie įvykiai, kaip Žalgirio mūšis, ar Lietuvos vytis ir Lenkų nacionalinis simbolis erelis. Tokiu patraukliu būdu jauni žmonės pažino istoriją, perleido per savo patirtį ir kūrybiškai ją interpretavo.

Dalyviai ypač nustebo supratę, kad tie patys istoriniai įvykiai skritingose šalyse interpretuojami visiškai skirtingai. Kaip pavyzdys buvo paimtas „Žalgirio mūšis“, Adomo Mickevičiaus asmenybė, Vilniaus krašto problema ir pan. Buvo prieita išvados, kad tiesos ieškoti nereikia, tiesiog išmokti priimti skirtingas nuomones ir istorijos versijas. Įsiklausyti į argumentų rinkinius ir toleruoti juos net jei nuomonės ne visuomet sutinka.

Šiais jaunimo mainais buvo ištransliuota pozityvi žinutė apie Lenkijos ir Lietuvos šalių bendradarbiavimą, buvo kūrybiškai pažvelgta į istoriją ir kultūrą. Projektu sukurti 4 video, kuriais dalinamasi socialiniuose tinkluose ir su vietos portalais  abiejose šalyse. Projekto metu kūrybiškai perteikiami Lietuvos, Lenkijos istoriniai įvykiai ir asmenybės ir taip prisidedama prie Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo šimtmečio minėjimo.

Projekto organizatoriai VšĮ Kūrybos ir inovacijų laboratorija

Projekto partneriai:  „Fundacja Tu Brzoza“, Ukmergės A. Smetonos gimnazija.

Projektą finansuoja Lietuvos  Lenkijos jaunimo mainų fondas