Kražiai kraustosi į papildytą realybę

Interaktyvus tiltas „Kražių jėzuitų kolegija XVII a. ir dabar“

Prieš 450 metų Valerijono Protasevičiaus kvietimu į Lietuvą atvykę jėzuitai ne vien įgalino jėzuitų misiją Lietuvoje, bet ir tam tikru mastu lėmė visos Lietuvos istorijos likimą. Jėzuitai pirmieji ėmė vesti rekolekcijas ir vykdyti misijas atokiuose kaimuose, pirmieji sukūrė vidurinio ir aukštojo mokslo institucijas, pirmieji pradėjo statyti dramos spektaklius, parengė ir išleido pirmąją Lietuvos istoriją, pirmąjį lietuvių kalbos žodyną ir t.t.

Pirmiausia Jėzuitai įsikūrę Vilniuje, vėliau steigė kolegijas ir kituose miestuose. 1607 m. Jėzuitai atvyko į Kražius, kur gavę dovanų Radvilos Našlaitėlio rezidencinės pilies pamatus ir aplinkines žemes čia pradėjo statyti Kražių jėzuitų kolegijos ansamblį. Tuometinės Kražių jėzuitų kolegijos pagrindinį kompleksą sudarė bažnyčia, mokykla, kolegium, bravoras, virtuvė, ūkinis pastatas, muzikų bursa, iždinė, malūnininko namas, vartai, XVIII a. vid. visą Kražių jėzuitų kolegijos kompleksą sudarė 22 pastatai.

Šiuo metu buvusios Kražių jėzuitų kolegijos teritorijoje, stovi tik vienas pastatas, kuriame įsikūręs Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras. Tai didžiausias ir aktyviausiai veikiantis jėzuitų kolegijos pastatas Žemaitijos regione, kuriame veikia muziejus, biblioteka, turizmo informacinis centras, meno mėgėjų kolektyvai, rengiami ir įgyvendinami įvairūs projektai, iniciatyvos, renginiai, akademinę jėzuitų kolegijos aurą atgaivina edukacinė teatro stovykla, rezidencija, klasikinės muzikos koncertai ir kt.

Šiais metais, minint jėzuitų misijos Lietuvoje 450 m. sukaktį, kultūros centras inicijavo projektą Interaktyvus tiltas „Kražių jėzuitų kolegija XVII a. ir dabar“, kurio įgyvendinimo metu, remiantis moksliniais tyrimais ir pasitelkus informacines technologijas „nutiestas tiltas” į prieš 400 metų Kražiuose stovėjusią jėzuitų kolegiją. Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba, partneris – Kelmės rajono savivaldybė.

Projekto metu atkurtas buvusios Kražių jėzuitų kolegijos pagrindinis pastatų kompleksas 3D formatu (autorius architektas Aurimas Širvys). Naudojant sukurtas 3D rekonstrukcijas atkurti 10 pastatų 3D modeliai, sukurtos Android ir iOS papildytos realybės aplikacijos ir patalpintos į Google Play ir Appstore parduotuves (autorius VšĮ Kūrybos ir inovacijų laboratorija). Sukurta paslauga vietos ir viso regiono gyventojams bei į Kražius atvykusiems turistams iš „Google play“ ar „App Store“ atsisiuntus nemokamą programėlę „Kražiai AR“ atveria galimybę papildytoje realybėje išvysti atgijusius Kražių jėzuitų kolegijos pastatus. Tikimasi, kad ši naujovė į Kražius ne tik sugrąžins jau buvusius lankytojus, pakvies apsilankyti naujus, bet ir ženkliai padidins turistų skaičių regione.