Demokratijos paieškos

Politikos tyrimų ir analizės institutas, kartu su VšĮ Kūrybos ir inovacijų laboratorija ir kitais partneriais, 15-oje Lietuvos savivaldybių įgyvendina projektą “Demokratijos paieškos”. Šiuo projektu siekiama padidinti jaunimo dalyvavimą viešojo valdymo procesuose.

Projekto metu bus suorganizuoti 15-a dviejų dienų trukmės mokymų, kuriuose sudalyvaus >300 jaunų žmonių (14-29m.). Mokymų metu jauni žmonės analizuos savivaldybių institucijų žemėlapius, dalyvaus savivaldybės tarybos, jaunimo reikalų tarybos, komitetų posėdžių simuliacijose, mokysis argumentuotai išreikšti savo nuomonę ir pozicijas. Antrojoje mokymų dalyje jauni žmonės kurs orientacinį žaidimą “Demokratijos paieškos”. Žaidimo užduotys bus talpinamos tokiose savivaldybės institucijose, kaip Kultūros, Švietimo, Sporto skyriai, Visuomenės sveikatos biurai, Jaunimo reikalų tarybos, Mero kabinetas ir pan. Nacionalinių ir Europos jaunimo interesus atstovaujančių inctitucijų užduotys bus skelbiamos internetinėje erdvėje.

Planuojame, kad į žaidimo veiklas kiekvienoje iš 15 savivaldybių bus įtraukta po mažiausiai 7 vietos savivaldos institucijas ir mažiausiai 3 nacionalines ir Europos Sąjungos institucijas, atsakingas už temas, susijusias su jaunimo intreresais.

Kurdami žaidimą mokymų dalyviai susitiks su institucijų darbuotojais ir sprendimų priėmėjais. Struktūrinio dialogo metu jauni žmonės ir savivaldybės atstovai suformuluos orientacinio žaidimo užduotis.

Vėliau bus duodamas žaidimo startas. Kiekvienoje iš 15 savivaldybių orientaciniame žaidime dalyvaus po mažiausiai 15 komandų (7 asm.). Mažiausiai 1575 jauni žmonės fiziškai aplankys po 7 savivaldos institucijas ir virtualiai- po 3 nacionalines ir Europos Sąjungos institucijas. Žaidimo metu jauni žmonės darys nuotraukas, trumpus video su sprendimų priėmėjais. Analizuos dokumentus bei įstaigų darbo specifiką.

Po žaidimo Jaunimo reikalų tarybos posėdis, kurio metu aptariami žaidimo rezultatai, teikiami pasiūlymai JRT nariams.

Jaunimo pasiūlymai Šilalėje
 1.     Naktinių renginių mokyklose organizavimas. Naktį susitinka viena arba keletas mokyklų, pakviečiamas lektorius ar organizaciją, kuri veda profesinio orientavimo, minkštųjų kompetencijų ugdymo užsiėmimus. Tokiu būdu skatinamas bendradarbiavimas tarp skirtingų mokyklų ir sudaromo sąlygoms bendraminčiams jungtis aplink vienijančias idėjas ir taip galbūt tapti neformaliomis jaunimo grupėmis. Siūloma, tai padaryti nuolat vykstančia tradicija vis kitoje mokykloje. 

2.    Profesionalių elektroninio sporto žaidėjų ervė ir ten organizuojami turnyrai. E-sporto elitiniai žaidėjai jau ima uždirbti daugiau už tikrus futbolininkus. Yra planų kompiuterinį sportą įtraukti ir į olimpiadą. Jauni žmonės išsakė ambiciją paversti Šilalės miestą pirmąja Lietuvos savivaldybe, kuri skatintų E-sporto plėtrą. 
3.    Mokymuose taip pat gimė inovatyvus startuolis „Lerele“. Jis remiasi dalinimosi ekomomika ir yra skirtas dalintis nebereikalingais daiktais. Šio startuolio unikalumas tas, kad dalinatės ne tik daiktais, bet ir tų daiktų istorijomis. Startuolį norima išbandyti Šilalės savivaldybėje ir surinkus pakankamai duomenų, gavus atgalinį ryšį įvertinti jo potencialą nacionaliniu ar tarptautiniu mąstu. 
4.  Skirtingas savivaldybės institucijas jungianti vasaros stovykla. Pajūriškiai užsimojo sukurti  5 dienų atvirą jaunimo stovyklą, kurios skirtingas dienas prižiūrės skirtingos įstaigos. Prie projekto bus kviečiamos prisidėti (sporto, meno mokyklos ir kt. išoriniai partneriai). 5 dienų stovykla bus skirta ne tik puikiai praleisti laiką muzikos, sporto, etno ir kt  stovyklos dienų metu, bet ir burtis į iniciatyvines grupes ir dėti pagrindą ateities stovykloms ir veikloms. 
5.   Viena iš projekto dalyvių teigia, kad Šilalė turi plėstis už Lietuvos ribų. Taip gimė tarptautinių galimybių jaunimui infocentro idėja. Idėjos autorė norėtų vesti mokymus, organizuoti susitikimus su tarptautinių projektų dalyviais ir dalintis informaciją apie Erasmus+ ir kitų progrmų gaimybes. 
6.    Kita idėja „Važiuojam publika!“, kuria sprendžiama jaunų žmonių baimės įsipareigoti problema. Tai flashmob‘ų (liet. Sąspiečių) renginių serija. Organizatoriai planuoja rengti vandens šautuvų karus, pagalvių mūšius viešose erdvėse. Taip pat suorganizuoti „Gyvosios bibliotekos“atvykimą. 

Jaunimo pasiūlymai Ukmergėje
 1.    Atviras jaunimo centras (erdvė).  Jaunimo erdvė esanti miesto centre, kuri būtų lengvai pasiekiama visiems. Dabar esantis jaunimo centras veikia puikiai, tačiau yra geografiškai nepatogus centre rba priešingoje miesto pusėje gyvenantiems jauniems žmonėms, kuriems, kad pasiektų jaunimo centrą tenka nukeliauti 2-5 ar net daugiau kilometrų. 

2.    Galimybė naudotis nemokamu internetu ( wifi ) labiausiai lankomiausiose jaunimo vietose 
Siūlomos vietos: alėja, parkas prie kultūros centro ir dviračių takas. Įrengus čia Wifi stoteles, tai taptų jaunų žmonių susibūrimų vietomis ir potencialiomis renginių erdvėmis. 
3.    Viešosios bluetooth kolonėlės „Ibkve“. Tai kolonėlės, kuriomis galima naudotis viešosiose vietose. Atsižvelgiant į leistinus triukšmo mieste lygius, jauni žmonės siekia, kad atvirose miesto vietose, būtų įmontuotos kolonėlės, kur prisijungus mobiliais telefonais būtų galima klausytis mėgiamos muzikos ir taip  miestą padaryti patrauklesniu vietos gyventojams ir svečiams. 
4.    „Žingsnis į ateitį“.  Idėjos autoriai mano, kad kiekvienas mokinys turi galimybę susipažinti su jį dominančia studijų programa.Jie mano, kad dabar vykdomos mokyklų ir aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo programos yra nepakankamos ir ši iniciatyvinė grupė nori pati organziuoti susitikimus su įvairias studijų programas siūlančiomis įstaigomis. 
5.    „Piliaka“. Piliakalnio viršukalnėje, mieste, įrengti ukmergiškiams ir turistams pritaikytą poilsio ir pramogų zoną, kurioje patys jauni žmonės organziuotų renginius. Tam reikalinga galimybė naudotis elektros energija ir tam tikros minimalios priemonės renginiams organziuoti (galiybė pasiskolinti video projektorių, garso įrangą ir pan. Taip pat inciiatyvinė grupė siūlo viršukalnėje įrengti supynes ir galbūt papuošti kalno viršūnę menininkų darbais. 

Jaunimo pasiūlymai Rokiškyje
 1. Naktiniai renginiai (naktys mokyklose) Bendradarbiavimas tarp mokyklu pasitelkiant neformalius metodus. Naktimis organizuojamos edukacinės veiklos ir sudaromos sąlygos mažiau aktyviems jauniems žmonėms bendrauti ir mokytis neįprastoje aplinkoje.  Skatinama burtis į neformalias jaunimo grupes, o vėliau galbūti ir į organizacijas. 

2.    Verslumo mokymai (renginiai) su vietiniais ir kviestiniais verslininkais ir lektoriais. Organizuojame susitikimus, gerosios patirties dalinimosi renginius su sėkmingais mūsų ir kitų miestų verlsininkais. 
3.    „50 supynių Rokiškio mieste“.  Pakabinti 30 supynių bendradarbiaujant su vietos verslais ir organizacijomis (mokyklos, jaunimo organizacijos ir kt.).Kiekviena įsitraukusi įstaiga, apivavidalina supynę citata ar kitu gražiu palinkėjimu. Gyvinamos viešosios miesto erdvės. 
4.    Išplėsti jaunimo erdvę L. Šepkos parke. Pakyla renginiams, stogelis, baldai iš palečių.
5.    Menų festivalis 2019 metais, kultūros sostinės finalas.  Meno instaliacijomis užpildytos neįprastos miesto erdvės. Kontaktuojame su menininkais ir kūrėjais, kurie atvyksta į Rokiškį. Mes parengiame šio renginio struktūrą ir užpildome kai kurias jos veiklas. 
6.    Savanorystės vietų žemėlapis.  Vietų, kuriose galima savanoriauti sąrašo sukūrimas ir išviešinimas. Sukuriamas facebook puslapis, nuolat atnuajinama informacija. Viešinimas soc. tinkluose, per RJOS „Apvalus stalas“.

Jaunimo pasiūlymai Panevėžyje
  1. PJK (Panevėžio jaunimo kortelė)

Nuolaidų ir įvairiausių gerų „sandorių“ jauno žmogaus kortelė su kuria gali pigiau lankytis kultūriniuose, pramoginiuose renginiuose, važinėti viešuoju transportu. Sukuriama partnerystės sistema su savivaldybės įstaigomis ir privačiom įstaigom.

  1. Savanorystės vietų išplėtimas ir sklaida

Panevėžy reikia daugiau vietų savanoriams. O jau esamas galimybes labiau išviešinti. Svetainė, facebook‘as, naujų savanorystės vietų suderinimas.

  1. „Street workout‘o“ aikštelės

Ypač populiarus sportas gatvėje. Reikia bent 2-3 papildomų vietų, kur būtų galima sportuoti. Reikalingi turnikai ir lygiagretės.

  1. Lingerio parko poilsio ir laisvalaikio aikštelė

Tinklinio aikštelė, poilsio ir laisvalaikio zona šeimoms.

  1. Savanorystės vietų žemėlapis.

Vietų, kuriose galima savanoriauti sąrašo sukūrimas ir išviešinimas. Sukuriamas facebook puslapis, nuolat atnuajinama informacija. Viešinimas soc. Tinkluose.

  1. Graffiti menininkų rajonas Panevėžyje

Gatvė, ar kita teritorija atiduodama graffiti menininkams, freskų kūrėjams ir taip didinamas Panevėžio patrauklumas užsieniečiams, vietos gyventojams ir kt. kt miesto svečiams.

 

Jaunimo pasiūlymai Jurbarko rajone

  1. Pabėgimo kambarys (siaubo)

Pabėgimo kambarys-vieta iš kurios reiks ištrūkti vykdant įvairias užduotis bei sprendžiant galvosūkius. Pasiruoškit šiurpiam helouvino vakarui!

  1. LAN Party

LAN party – bendraminčių susibūrimas kuriame smagiai praleistume laiką ir pasivaržytume tarpusavyje žaisdami kompiuterinius žaidimus.Ugdytume žaidėjų kultūrą. Ruoštumėmės pasaulinio lygio turnyrams ir varžyboms. Bendrautume vieni su kitais ne tik virtualiai užsidarę kambariuose, bet ir gyvai.

  1. Karjeros projektavimas

Karjeros projektavimas – mokykloje būtų rengiamos profesijos dienos, kur pakviesti žmonės dalintųsi savo patirtimi .Būtų vykdoma pamokų metu. Būtų pristatomos nestandartinės specialybės ir retos profesijos.

  1. Pokalbiai su įdomiais ir/arba žymiai žmonėmis (pasikalbėjimų erdvė).

Katleris, Tapinas, Mantas Bendžius, Deivydas Bendžius organizuojama ir vedama pačių jaunų žmonių.

  1. Apvaliojo stalo atkėlimas

Atgaivinti jaunimo organizacijas jungiančią sąjungą Jurbarko Apvalusis stalas. Apskritas stalas-organizacija sudaryta iš veiklaus jaunimo bei ju vadovo/vadovu organizuojanti ivairius renginius ir veiklas Jurbarko krasto jaunimui. Trapininkasvimas tarp jaunų žmonių ir politikų ir administracijos.

  1. Šokiai!

 

 

Jaunimo pasiūlymai Druskininkų rajone.

1.Jaunimo laisvalaikio erdvė ( Viečiūnai )

Tikslas – Saugus, prasmingas laisvalaikis, saugioje erdvėje.

Aprašymas – Viečiūnuose esanti jaunimo erdvė nėra tinkama jaunimui, kur  jie galėtų saugiai, šiltai, bei komfortiškai praleist laisvalaikį.

Tikslinė grupė – jaunimui nuo 14-20 m.

 Resursai – Biliardo lazdos, stalo teniso raketės, kamuoliukai, nauji treniruokliai, sėdmaišiai

Partneriai – Druskininkų jaunimo užimtumo centras, visuomenės sveikatos biuras.

Mūsų vaidmuo -Būtų organizuojami kino vakarai, stalo teniso, biliardo turnyrai.

Siūlytume, kad jaunimo reikalų taryba pritartų, kad ši erdvė reikalinga ir suteiktų jaunimo erdvės statusą su nuolat dirbančiu darbuotoju.

2.Leipalingio parkas

Tikslas: norime sukurti jaukią vietą laisvalaikio praleidimui .

Aprašymas : mes siūlome padaryti tvarkingą įvažiavimą į parką ( išasvaltuotą kelią), tinkamą apšvietimą . Tvarkingus takelius, šiukšlines ,pevėsines, suoliukus,jaukią aplinką . Šiuo metu parkas yra nesutvarkytas ir netinkamas jaunimo veikloms.

Tikslinė auditorija : naudą gaus leipalingio jaunimas.

Partneriai :leipalingio bendruomenė .

Mūsų vaidmuo: savanoriškai prisidėsime prie idėjos įgyvendinimo. Organizuosime jaunimo susirinkimus, kitas aktyvias veiklas.

3.Ideja dėl krepšinio aikštelės apšvietimo

Tikslas: kad jauni žmonės galėtų žaisti krepšinį net kai sutemsta.

Trumpas idėjos aprašymas: Krepšinio aikštelės neapšviestos taip, kad jauni žmonės galetų žaisti tamsesniu paros metu.

Tikslinė auditorija: vaikai, jaunimas, vyresni Viečiūnų gyventojai galės naudotis krepšinio aikštele sutemus.

Resursai: po šviestuvą prie kiekvieno krepšinio.

Partneriai : Vieciūnų bendruomenės centras

Mūsu vaidmuo: paviešintume socialinėje erdvėje,pritrauktumėme žmonių, organizuotume turnyrus.

4.Avirio paplūdimys

Pagerinti paplūdimio atmosferą, sutvarkant pakrantę, kad daugiau jaunų žmonių galėtų leisti laisvalaikį turiningai ir aktyviai (tinklinio aikštelė, sutvarkytas krantas, patogesnis privažiavimas ir transporto priemonės pasistatymas, persirengimo kabinos).

Idėja skirta jaunimui ir savivaldybės gyventojams

Resursai: Smėlis, mediena, tinklas, priemonės privažiavimo pagerinimui

Mūsų indėlis: surasime remėjus ir pasistengsime, kad šis projektas būtų įgyvendintas. Organizuosime veiklas paplūdimyje, tokias kaip tinklinio turnyrai. Prisidėsime prie pakrantės tvarkymo, rinksime šiukšles, tvarkysime aplinką.

5.Patalpos Leipalingyje.
Tikslas – Sukurti geresnes sąlygas jaunimui būti, bendrauti ir leisti laiką kartu.
Trumpas aprašymas, idėjos – turime medinius langus, kurie yra labai seni ir praleidžia vėją, bei neužsidaro.
Tikslinė Auditorija- naudą gaus Leipalingio jaunimas.
Partneriai – leipalingio bendruomenė.
Mūsų vaidmuo – Savanoriskai prisidėti prie idejos igyvendinimo, paruošti patalpas langų pakeitimui. Esant geresnėms sąlygoms organizuoti daugiau veiklų patalpų viduje. Pvz.: pasikviesti kitų benruomenių jaunimą į svečius ir daryti susutikimus tarp skirtingų jaunimo grupių.
6. Gatvės gimnastikos užsiėmimai

Idėja: Dalis jaunų žmonių užsiiminėja gatvės gimnastika (street workout), tačiau šaltuoju metų laiku nėra, kur tai daryti. Tai sparčiai populiarėjanti sporto šaka visoje Lietuvoje.

Resursai: Reikėtų patalpų, kur galėtume pasistatyti savo įrangą ir treniruotis

 

Jaunimo pasiūlymai Klaipėdos rajone

  1. Diena su profesija

Vykdomos apklausos, išrenkami tam tikras specialybes atstovaujantys žmonės, kurie praktiškai pademonstruoja, kuo patraukli jų profesija. Profesijų atstovai arba kviečiami arba vykstama pas juos. Patys jauni žmonės organizuoja apklausas ir susitikimus.

  1. Sulčių-pokalbių baras

Lauko ir vidaus sulčių baras įkuriamas bendradarbiaujant su Savivaldybe ir verslu. Barą gali valdyti jauni žmonės arba verslas. Jauni žmonės organizuoja renginius. Prasitestavimui galima padaryti parke su paletėmis, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje reikėtų, kad šis baras veiktų tiek žiemą, tiek vasarą ir jauni žmonės, kurie nebeįleidžiami į barus ir kavines kuriose prekiaujama alkoholiu, galėtų turėti vietą susirinkti ir veikti.

  1. Atgaivinti Gargždų parką

Pakabinti 30 supynių bendradarbiaujant su vietos verslais ir organizacijomis (mokyklos, jaunimo organizacijos ir kt.).Kiekviena įsitraukusi įstaiga, apivavidalina supynę citata ar kitu gražiu palinkėjimu. Gyvinamos viešosios miesto erdvės.

  1. Apleisto pastato pritaikymas jaunų žmonių reikmėms.

Įrengiama scena iš palečių, sėdimos vietos, garsas, šviesos ir pan. Mes rūpinamės renginių ir vietų panaudojimu.

  1. #noriužinoti

Tikslas: suprantamai ir veiksmingai skleisti informaciją apie savivaldybės, jaunimo veiklas ir organizacijas moderniai, naudojant XXI a. technologijas, socialinius tinklus ir t.t., suteikti galimybes lengvai prie jų prisidėti, panaikinti pasyvumą rajone.

Idėjos aprašymas: modernizuojant informacijos sklaidą (pvz.: internetiniai puslapiai, kurių struktūra ir dizainas traukia akį, neatbaido; paskyros ir puslapiai populiariausiuose socialiniuose tinkluose; negąsdinanti neformali kalba) yra lengviau pasiekti asmenis, kurie nesidomi įvairia rajono organizacijų veikla, suteikti jiems galimybės prisidėti prie jų.

 

Jaunimo pasiūlymai Joniškio rajone

  1. Įrengti sporto kompleksą Joniškyje.(Didinti sporto šakų įvairovę)

Joniškyje trūksta sporto šakų pasirinkimo, siekiame, kad Joniškio ir aplinkinių gyvenviečių gyventojai gyventų aktyvesnį ir sveikesnį gyvenimą. Siekiam, kad Joniškyje veiktų: rankų lenkimo klubas, baseiną, fektavimas, lauko tenisas, skvočas ir kt. Norime pasiekti, kad Joniškis taptų aktyviu miestu ir kad kiekvienas gyventojas rastų savo mėgstamą sporto šaką.

  1. Gerinti emocinę aplinką jaunimo tarpe.

Siekiame gerinti emocinę aplinką Joniškio jaunimo tarpe. Norime sukurti tokią aplinką, kurioje kiekvienas jaunas žmogus jaustųsi saugiai ir patogiai. Tai ketiname padaryti suorganizuodami periodines paskaitas, seminarus, į kuriuos kviestume savo srities specialistus, kurie interaktyviais metodais įtraukiant dalyvius, kartu su jais kartu formuotų  geresnę aplinką. Taip pat į užsiėmimas norėtume integruoti skirtingų sričių terapijas, stalo žaidimus, diskusijas.Dalį užsiėmimų vesime mes patys, jauni žmonės, daliai kviesime specialistus.

  1. Jaunimo stovykla be technlogijų

Siekiame sukurti stovyklą be svaigalų ir technologijų. Viskas vyktų vasarą stovykloje. Pagrindinė idėja būtų: stovyklos metu jaunimas gyventų be išmaniųjų  technologijų, gyventų prie karjero, palapinėse, tobulintų savo išgyvenimo įgūdžius, socialiniu įgūdžius, kviesime bendradarbiauti ir tokias jaunimo organizacijas kaip: šaulių sąjunga ir skautai.

  1. Informacijos sklaida Joniškio mieste

Norime sukurti interaktyvų kalendorių, kuriame būtų talpinami visi Joniškio raj. organizuojami renginiai. Sukurtume platformą, kuri veiktų internete ir facebook’e, instagrame.Būtų pasiekiama hash tag‘u.  Siekiame, kad daugiau jaunų žmonių aktyviau dalyvautų organizuojamose veiklose ir renginiuose, taip pat kad visus renginius būtų galima rasti vienoje vietoje su jų aprašymais, tai palengvintų renginių paiešką.

  1. Suorganizuoti stovyklą skirtingų jaunimo organizacijų nariams.

Jaunimo organizacijos mažai bendradarbiauja. Siekiame paskatinti Joniškio organizacijas bendradarbiauti tarpusavyje, taip pat norime įtraukti mažiau aktyvius jaunus žmones įsitraukti į organizacijų veiklas. Stovyklos metu vyktų tokie užsiėmimai kaip: projektų rašymo mokymai, darbo grupės skirtingomis temomis, komandų formavimo užsiėmimai.